Az ekcéma okai és típusai

Oszd meg ismerőseiddel

 

Az ekcéma általában hosszú távú, visszatérő állapot. A kiváltó ok tisztázása és a kezelés hosszadalmas. A kényelmetlenség türelmetlenné teheti a betegeket, és bizalmatlanná teheti orvosát. az allergia felé vezető úton Az ekcéma vagy más szóval dermatitis a bőrgyulladással összefüggő leggyakoribb állapot, amely sok ember életét megnehezíti.

Ekcéma esetén először a bőr kipirosodik, viszket, apró hólyagok jelennek meg rajta, majd a vakarózás apró fekélyekhez, pörkökhöz, hámláshoz vezethet. Ez az úgynevezett akut forma, ha ismeretlen vagy elkerülhetetlen okokból fennáll, szubakut, majd krónikus formába kerülhet. Ebben az állapotban a bőr tartósan begyulladt, kipirosodott, hámlik, szegélyek formájában megvastagodott, és előfordulhatnak lineáris karcolások vagy kóros pigmentáció (fehér vagy barna foltok).

Mi okozza az ekcémát?

Az ekcémát számos ok okozhatja, amelyek két nagy csoportra oszthatók: Az extrinsic ekcémát külső, elsősorban környezeti hatások okozzák. A bőrön kívülről alkalmazott exogén allergének bőrgyulladást okozhatnak az arra érzékeny egyénekben. Ilyenek lehetnek például növényi (por, pollen) és állati eredetű anyagok (szőr), különféle vegyszerek, fémek stb.

Endogén ekcéma esetén a bőrtünetek kialakulása egyedi hajlamot és érzékenységet igényel. Ide tartozik például az atópiás dermatitisz, amelynek során az ekcémás bőrtünetek általában már csecsemő- vagy gyermekkorban megjelennek. Az endogén ekcémát baktériumok és gombák antigénjei is okozzák, amelyek a szervezetben vagy a bőrön szaporodnak.

Az ekcéma aszerint is csoportosítható, hogy irritáló vagy allergiás mechanizmus okozza: Az irritáló anyagok mindenkinél bőrgyulladást okozhatnak, a hatás időzítésétől és súlyosságától függően. mint például az erős vegyszerek. Az allergiás mechanizmusú ekcéma egyéni érzékenységet igényel, amelyet szenzibilizációnak neveznek. Ilyen allergének, pl. fémek, állati szőr, por, pollen.

Kiszáradó ekcéma

A dehidratált ekcéma (pomholix, pomholix) a kéz-láb ekcéma egyik formája. Apró, jól körülhatárolható hólyagok és gyulladások jellemzik a tenyéren, a talpon és az egymással szemben lévő ujjfelületeken. A másodlagos bakteriális felülfertőzések gyakoriak, és a limfadenitis révén az egész testet érinthetik. Nehéz gyógyítani, és hosszabb tünetmentes időszak után kiújulhat. Lehet más dermatitisz (pl. atópiás ekcéma) részhalmaza.

Kiújulásában a stressz is szerepet játszhat. Borogatás, kortikoszteroid tartalmú krémek és kenőcsök kezelésére, bakteriális vagy gombás fertőzések esetén antibiotikumok és gombaellenes szerek kezelésére szolgál.

Seborrheás ekcéma

A csecsemőkori seborrheás ekcéma (seborrhoeás dermatitisz) általában 6 hónaposnál fiatalabb csecsemőknél fordul elő, és nem különbözik jelentősen az atópiás dermatitistől. A fejbőrön sárga, zsíros felhalmozódás (“kozmikus”) képződik, amelyet vörös kiütés követ, amely az arcra és ritkán a törzsre is átterjedhet. Általában kezelés nélkül, legkésőbb a nyolcadik hónapban elmúlik. A lerakódások eltávolítására karbamid alapú samponok és testápolók javasoltak. Használjon nyugtató és víztelenítő krémet is. Felnőttkori formája enyhébb esetekben a fejbőr korpásodása az egyetlen tünet.

Kifejezettebb formáját a fejbőr viszketése, gyulladása kíséri, az arcon bőrpír jelentkezhet. A kezelés célja a korpásodás lágyítása és eltávolítása, az irritált fejbőr nyugtatása és a fejbőr kiszáradásának megelőzése. Általában elegendő egy “korpásodás elleni” sampon, azonban ha a tünetek nem múlnak, forduljunk bőrgyógyászhoz vagy kozmetikushoz.

Numerikus (mikrobiális) ekcéma

A betegséget kerek (érme alakú), gyulladt, élénkvörös, hámló bőrelváltozások jellemzik, amelyekben gyakoriak a hólyagok. Elviselhetetlen viszketéssel jár. Gyakrabban fordul elő idősebb felnőtteknél és száraz bőrű embereknél, főleg a végtagokon. Gyakori a hámvesztés területeinek kolonizációja. Javasolt a hám eltávolítása tömörítéssel (csapvíz, kamilla tea, fertőtlenítő oldat).

A baktériumos növényzetet ezután antibakteriális kezeléssel kell eltávolítani, kiegészítve kortikoszteroid tartalmú krémekkel és kenőcsökkel a dermatitisz megszüntetésére. A bőr kiszáradását meg kell akadályozni, ezért az elváltozások speciális kezelése mellett a bőr hidratálása javasolt.

Vénás ekcéma

Az úgynevezett vénás ekcéma (stasis ekcéma, stasis dermatitis) az ekcéma olyan fajtája, amely krónikus vénás elégtelenség alapján alakul ki, így az alsó végtagokon visszerekre, hiperpigmentációra, bőrmegvastagodásra utaló jelek mutatkoznak. A lábakon, a boka környékén a bőr élénkpirossá és hámszerűvé válik, felülfertőződéssé válik. A vénás ekcéma gyakran a lábszárfekély előfutára.

Kezelésében elsősorban a vénás keringés javítását kell elérni (ízületek kompressziója, lábmozgások, ütőhangszerek). Az antiszeptikus borogatás és a helyi kortikoszteroidok jótékony hatást fejtenek ki a felülfertőzések megszüntetésében és megelőzésében.

Kiszáradás okozta ekcéma

A faggyúmirigyek működése az életkorral csökken, ezért a bőrszárazság az időskor gyakori tünete. Ez kiszáradás okozta ekcémához vezethet (excitatív dermatitis, zsíros ekcéma). A száraz bőr viszkető lehet, amit intenzív tisztítással vagy szárítószerek, például borotvapor használatával lehet ellensúlyozni. A viszkető bőr megvakarása apró horzsolásokhoz és hámhibákhoz vezethet, amelyek túlfertőzés esetén tovább súlyosbodnak. Nem ritka, hogy viszketés során „rosszul” használnak helyileg kortikoszteroidot tartalmazó készítményeket, amelyek súlyosbíthatják a kiszáradást, ronthatják a bőr regenerálódását, és érzékenyek lehetnek a bakteriális fertőzésre.

Jellemzően a bőr száraz, repedezett és lepedékké válik, és a bőr felszínén hámrétegek találhatók. A kezelés célja a bőr megfelelő zsírtartalmának biztosítása krémek, kenőcsök segítségével. Kerülni kell a bőrt szárító szappanokat, préseket, ülőfürdő helyett zuhanyzás javasolt. Porok és rázókeverékek nem ajánlottak.

Megosztásokat köszönöm


Oszd meg ismerőseiddel